Wellbeing chápeme jako pocit štěstí a pohody. Není pouze chvilkovou záležitostí, jde o celkový stav těla a mysli. Jak si ale zajisti celkovou pohodu v každodenním životě? To je pro mnohé tvrdý oříšek. Pojďme se blíž podívat na to, jak si pohodu do života více zakomponovat.
1. Vědomé zvládání stresu
V první řadě si musíme nadměrně působící zátěž uvědomit. Hodně lidí, totiž žije v každodenním shonu, aniž by si připustili, že to není to pravé ořechové pro jejich zdraví. Častokrát jim pak životní okolnost dá stopku, kdy si tito lidé uvědomí, jak hekticky žili. Abychom se vyhnuli této situaci, je důležité najít si čas pro sebe a odpočinout si. Vhodné jsou meditace, dechová cvičení nebo mindfulness. Tyto techniky nejen že okamžitě pomáhají uvolnit mysl, zároveň podporují pozornost a tím zkvalitnit pracovní proces.
2. Fyzická aktivita
Pohyb a sport je v posledních letech skloňován odbornou veřejností dnes a denně. Pohybová aktivita (běžná procházka) uvolňuje mysl od běžných starostí, podporuje myšlení a zároveň umožňuje mindfulness. Nehledě na to, že náročnější aktivity uvolňují endorfiny, hormony štěstí. Člověk sice pohybem své problémy nevyřeší, ale uvolní hlavu a zároveň se cítí skvěle.
3. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem
Work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem, je klíčem k dlouhodobému pocitu pohody. Abychom zvládli být výkonní v práci, měli bychom si vymezit čas na sebe, ale i rodinu a koníčky. Nastavení hranic a vědomé rozhodování, kdy práci nechat v kanceláři a věnovat se osobním věcem, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout vyhoření. Dále je potřeba si uvědomit, že šéf vám nepřijede umýt okna, nebo uvařit oběd, když budete nemocní, ale rodina ano.
4. Vztahy a okolí
Jak začít s wellbeingem?
Zkuste nejdříve malé kroky. Věnujte denně pár minut relaxačním technikám, zajistěte si dostatek spánku a zaměřte se na to, abyste jedli zdravě. Důležité je také pravidelně trávit čas s lidmi, na kterých vám záleží, a věnovat se činnostem, které vás naplňují a dělají vám radost.
Wellbeing není okamžitá náplast na problémy, ale dlouhodobá investice do kvality života. S jeho pomocí můžete nejen lépe zvládat stres a náročné situace, ale hlavně najít mezi prací, osobním životem a péčí o sebe.
Buď šťastný ráno s tím, co máš a večer s tím, čím jsi. (Sri Chinmoy)