Cestování doporučoval již Jan Amos Komenský budoucím učitelům. Jeden by nevěřil, že i 400 let po jeho smrti jsou tyto myšlenky aktuální.
Proč cestovat?
Asi nemá smysl rozplývat se nad pozitivy cestování, zvláště když jako národ trháme rekordy v navštěvování Chorvatska. Kromě válení se u moře a ochutnávání místní kuchyně má cestování klíčový význam v seberozvoji. Jaký? Hned upřesním.
Cesta začíná už doma
Než vůbec vycestujeme, zjišťujeme základní informace o dané zemi, organizujeme si cestu (minimálně včasný příjezd na letiště, nutnost víz, pojištění a základní normy dané země).
Nemáme-li v plánu ležet na pláži jak z moře vyvržený vorvaň, vyhledáváme výlety v okolí, řešíme místní transport a poznáváme historii.
Kromě ochutnávání místní kuchyně, poznáváme mentalitu lidí, a pokud jsme v dané zemi déle než týden, můžeme poznat i nové přátele. Cestování však nabízí mnohem víc. Co tím myslím?
Cestování je formou seberozvoje
Příležitost zlepšit své organizační schopnosti, prolomit ostych a rozvinout své jazykové dovednosti, to vše umožní cestování. Pomáhá dokonce pochopit politické souvislosti anebo zjistit, že je všude chleba o dvou kůrkách. A co třeba informace z médií? Ty bývají mnohdy přitažené za vlasy, což zjistíte po tom, co se dáte do řeči s místními.
Právě ono poznání na vlastní kůži, že se v jiné zemi prostě nemají lépe jak v České republice, je nejlepší ukazatel toho, že se máme jak prasata v žitě, a to i přesto, že v médiích tvrdí opak.
Osobně doporučuji cestovat všem notorickým stěžovatelům, kteří vidí svět pesimisticky a na jakékoliv řešení vymyslí „proč to nejde“. Mnohdy právě v zahraničí zažijeme nezištnou pomoc kolemjdoucích, pohostinnost místních, anebo jen slušné vůči nám, což zásadně otevře oči. Ve finále se vracíme domů s pokorou a vděčností za každodenní maličkosti, jež v naší společnosti někdy tak zásadně chybí.
Proč by měli cestovat učitelé?
Jan Amos Komenský doporučoval cestování zejména učitelům, právě proto, aby získali zkušenosti a viděli, jak se učí jinde a poznali praxi, kterou z učebnic nevyčtou. Dnes učitelé cestují prostřednictvím programu Erasmus+. Ten jsem také měla možnost využít a podívala jsem se do Oxfordu, se úspěšně připravila na získání certifikátu CAE (články z cesty najdete tady). Letos jsem byla součástí učitelského sboru v Řecku (přečtěte si zde)
Cestování je jen jeden způsob seberozvoje, jež můžete zkoušet v běžném životě. Pokud se chcete dovědět další cesty a pracovat na sobě, zvu vás na svůj kurz Self – management a osobní rozvoj, anebo instagram, kde pravidelně zveřejňuji další tipy.