Řekl vám někdo, že je pro něj běh meditací? Třebaže to zní jako holý nesmysl, není tvrzení daleko od pravdy. Běh i meditace mají mnoho společného.
Běh a meditace, to jako fakt?
Lidé běhající pravidelně, často chválí běh do nebes. Nezřídka kdy tvrdí, jak jim běhání čistí hlavu, odbourává stres, překonávají sami sebe a užívají si uvolněné endorfiny.
Zejména pravidelní běžci mohou pomocí běhu dosáhnout tzv. mindfulness (uvědomování si, stav tady a teď), či flow (plynutí, maximální ponoření se do činnosti). Což navozuje také meditace.
Jak běhat a zároveň meditovat?
Jednou z technik, které při běhu snáze navodí meditaci, je krátké zklidnění se a soustředění se na dech ještě před během. Jde o uvědomění si těla, prohloubení dechu, soustředění se na přítomnost a zklidnění mysli. Stačí 5 minut. S touto technikou se můžeme setkat u běžců před závody. Je to součást mentálního tréningu.
Během běhu je vhodné nesledovat hodinky. Ano, zapomeňte na tempíčka a hlídání tepovky. A také na hudbu. Jistě, poslech hudby je zábavný, kilometry ubíhají samy, nicméně při meditaci nejde o výkony, ale o maximální pocit z běhu.
Stejně jako u meditace je klíčové soustředit se na dech. Dech by měl být u běhu klidný. Měli byste být schopni nadechovat se i vydechovat nosem. Zpomalení je tedy nezbytné. Tedy aspoň do té míry, než natrénujete natolik, abyste dokázali i zrychlit, ale o zrychlení si povíme příště.
„Klíčové je soustředit se na dech, stejně jako u meditace.“
Vnímejte dech, cupitání, kontakt chodidel s terénem. Stejně jako Buddhisté využívají zpěvu k navození hlubší meditace, u běhu to umožňuje zvuk dopadu chodidel na zem. Rytmus chodidel sladěný s dechem umožní lepší vnímání těla. Nohy fungují jako metronom.
Během chvíle se dostaví pocit volnosti, spojení s přírodou, kdy vnímáte jen tady a teď. A to je přesně ten moment „čištění hlavy“, uvolňování endorfinů a navození flow. (blíže o flow např. tady). Kocháte se přírodou a uvědomujete si přínos běhu pro vaše tělo a psychiku. Užíváte si běh jako maximální zábavu, nespoutanost a panenskou přírodu kolem.
Má meditační běh výhody?
Každý vhodně sestavený tréningový plán obsahuje regenerační běh. Ten by měl probíhat v nízkých tepech, tedy tak pomalu, aby byl člověk schopen běžné konverzace bez lapání po dechu. A právě meditační běh kromě výše zmíněného flow a relaxačního efektu, zkvalitní regeneraci organismu, čímž zároveň zvyšuje kondici, respektive vytrvalost běžce. Blíže tento proces vysvětluje superkompenzace.