K oprášení své angličtiny jsem si vybrala Intensive English Course. Při výběru jsem trochu podcenila význam slova intenzivní v různých zemích. U nás znamená pojem intenzivní spíše navýšení počtu hodin a gramatických cvičení. V Oxfordu prožívám na vlastní kůži opravdový význam tohoto slova. V Oxfordu se předpokládá, že průměrný student během týdne prostuduje 10 – 15 knih. Dys a individuální přístupy se tady taky moc neřeší.
V praxi to vypadá tak, že je kurz rozdělen do 4h bloků. První blok je na úrovni B2 a je docela v pohodě. Na nějaké alternativní metody se v Oxfordu nehraje. Oblíbená metoda oxfordských učitelů je sokratovská, což znamená, že veškeré učivo je vyvozováno z kontextu daného praktického problému. Na tématu rivality mezi sourozenci jsme projeli všechny časy, nepřímou řeč odvodili idiomy a spoustu frázových sloves. Neznámá slova nám zásadně vysvětlují z hlediska významu. Rozhodně nám lektoři nehodlají prozradit synonyma – musíme si na ně přijít sami. Nutí nás přemýšlet v různých rovinách, takže po 4h bloku je člověk vyšťavený jak citrón.
Následuje obědová pauza (rozuměj 30 min na sandwich nebo street food), která se nepočítá do doby výuky. Po obědovce mám druhý blok, a to na úrovni C1-C2. Druhý blok je pravá výzva. Z gramatiky jedeme hlavně fráze a idiomy – přesně to, co se u nás v kurzech moc neučí. Aby měly hodiny tu správnou šťávu, analyzujeme texty, avšak z hlediska morálního a filozofického přesahu. Nechybí ani diktáty, eseje s minimálním počtem 250 slov a oblíbená britská přísloví.
Britská přísloví jsou zlo, aspoň zatím. Člověk si je sice snadno přeloží, ale vyvodit morální ponaučení v kontextu chápání britské kultury a ještě ho umět aplikovat do praxe, je úplně jiná liga. Po tomto bloku člověk sice solidně padá na držku, nicméně je to přesně to, co potřebuji jako sůl, takže si to patřičně užívám.
Následuje practical English. Doporučení celníka, procvičovat angličtinu v hospodě, jsem se zatím vyhnula. Practical English absolvuji denně během Tour de Oxford.
Všechny colleges zavírají pro veřejnost v 16h, což znamená, že máte cca 30 min na obhlídku památek historické části Oxfordu… pokud ovšem nemáte štěstí a nepotkáte učitele práva z Fidži, který miluje historii a má vstup do colleges, muzeí i knihoven bez omezení. Tušíte správně, využívám této skvělé příležitosti a hodlám z cesty do Oxfordu vytřískat co nejvíc.