Chorvatsko je vyhlášenou destinací českých a slovenských rodin. Máme rádi výzvy, a tak si dáváme další úkol, najít část Chorvatska, anebo aspoň pláž bez Čechů a Slováků. Připisuji výzvu na seznam pod „najít pravou Chorvatskou zmrzlinu.“
Ráno jedeme do Splitu na zabookovaný boat-trip do Modré jeskyně. Jsme rozčarováni, když nám bookerka oznamuje, že Modrá jeskyně je zavřená z důvodu vysokých vln po bouři. Vjezd do modré jeskyně je totiž pár metrů nad hladinou. Slečna nabízí finanční kompenzaci, abychom absolvovali zbytek boat tripu. Trochu koukala, když jsem jí vysvětlovala, že zbytek boat tripu nám je celkem ukradený, prioritou je Modrá jeskyně. Domlouváme se na prodloužení bookingu o 2 dny. Potvrzení samozřejmě nemáme, Chorvaté jsou na organizační záležitosti docela free. Nezbývá nám, než to risknout.
Co s načatým dnem? Shodneme se na relaxu u moře. Projíždíme kolem Trogiru. Vzpomínám, kdy jsem tam byla před léty na dovči a těším se na zasloužený odpočinek. Čižmi navrhuje pláž, kterou má na doporučení. Podle Tripadvisor má docela dobré reference, tak proč ne.
Mám hlad jak vlk. Konečně se dostáváme k ochutnávání místních specialit. Máme výhled přímo na moře, což umocňuje kulinářský zážitek. Po obědě míříme na tolik opěvovanou pláž. Je oblázková. Tajně doufám, že si Čižmi dělá srandu a půjdeme na nějakou písčitou. Doposud byl výběr pláže naprosto náhodný a všechny byly písčité. Pláž dostává pracovní název anticelulitidní. Tolik ostrých kamenů jsem na něčem, co se označuje slovem pláž, nezažila. Obdivuji všechny, kdo vydrží ležet déle jak 15 minut. Jinou řeč než češtinu neslyšíme. Těším se na moře.
Po několika prvních krocích dávám zpátečku. Právě jsem objevila nejstudenější záliv celého Chorvatska. Pohled na anticelulitidní pláž mi naznačuje, že menší zlo je teplota moře. Po několika tempech se mi něco omotává kolem nohy. Chaluha.. hodně chaluh. Hlavně klid, je to jen část sushi v živé podobě. Následujících pár hodin věnuji plavání v méně hluboké části moře bez chaluh. Čižmi má můj respekt, vydržel ležet na ostrých kamenech o půl hoďky déle, nicméně také rezignuje a zbytek dne tráví v moři. Poučení pro příště. Nevěřit recenzím a doporučení brát s rezervou. Vinišće super místo, pokud si chcete dát rybu za 6 kil s výhledem na moře, trávit dovolenou bez použití angličtiny a máte problém s celulitidou 😀
Večer si zlepšujeme náladu nočním focením Trogiru. Sice je všude mraky lidí, ale nasvícené památky, obchůdky, přístav a noční život jako takový fakt stojí za to.
Následující den znovu zkoušíme Modrou jeskyni. Vstáváme brzo, cesta do Splitu je jedna velká zácpa. Máme zabookovany boat trip s nejčasnějším odjezdem, protože nejlepší světlo je v jeskyni v 10 h ráno a cesta k ní je minimálně na hodinu. Musíme také počítat s čekáním v místě pro lodi, ve kterém přesedáme na menší loďku. Během vjezdu do jeskyně musíme sklonit hlavu co nejníže. V jeskyni je absolutní tma. Moře osvěcují paprsky venkovního slunce, které pronikají zespodu. Tím vytváří modré světlo na dně. Je to nádhera. Přestože vstup nebyl úplně levný (100€), stálo to za to. Jsem zvědavá na fotky. V Modré jeskyni jsme byli všehovšudy 5 min. Proto Čižmi fotil a já natáčela video.
Přestupujeme na naší loď, která nás veze k zálivu. Ten obklopují obrovské hory. Z nádherné přírody mám respekt. Průvodkyně nám rozdává potápěčské brýle a ukazuje na moře. Bereme GoPro a skáčeme do moře. To, co se objevilo pod hladinou, jsem viděla doposud jen ve filmech National Geographic. Neskutečné! Nespočet barevných rybiček, korály, skála vedoucí nekonečně na dno… ráj na zemi. Paprsky pronikající tmavě modrým mořem jsou balzámem na duši. Další zastávka je obědová. V našem případě se jedná o rychlo-oběd, protože malebnější městečko jsem dlouho neviděla. Než se nadějeme, náš 12h boat trip končí. Člověk by nevěřil, kolik zážitků se dá nacpat do jednoho dne. Večer si dáváme ještě noční focení a večeři v restauraci se zpívajícím číšníkem. Luxusní tečka na závěr.