Letos jsem dostala příležitost vycestovat v rámci programu Erasmus+ a podívat se, jak se učí v zemi, kterou si vyberu. Příležitost se má chytit za pačesy, proto si vybírám Řecko.
Proč Řecko?
Asi vás napadá moře, skvělé jídlo a pohostinnost, čímž je tato země tolik vyhlášená. Popravdě – nic z toho. Zajímá mně, jak funguje vzdělání v zemi, která stojí na cestovním ruchu a otřásá jí ekonomická krize. Chci si na sobě vyzkoušet, jak se zvládnu orientovat v zemi, kde anglické názvy končí na letišti.
Poznat kulturu do hloubky
První seznámení s kulturou začíná již na letišti, kde zjišťuji, jak vypadá v praxi řecké MHD, jež jsem si už doma nastudovala na internetu. Nemít zjištěné informace předem, cítím se jak Alenka v říši divů. Výjezdem z letiště totiž končí anglické nápisy, a to dokonce i v některých autobusech. Mimochodem mentalitu lidí poznáte krásně právě v MHD. Poradí vám, jak nepřejet zastávku, jak se dostat tam, kde chcete, když ji přejedete, anebo kde si koupit lístek, když vypadáte bezradně. Žasnu, že v Řecku mluví anglický i lidé v pokročilém věku.
Vzdělávání v Řecku
Můj pracovní den se skládá z náhledů – tedy sledování práce řeckých učitelů, analýzy jejich didaktických metod a následných diskusí, kdy mi vysvětlují další faktory ovlivňující výuku. Mám možnost zažít sportovní den, vidět výuku matematiky, angličtiny, dějepisu, náboženství a výtvarné výchovy. Děti mě přirozeně zapojují do výuky. Vidím klasické metody – frontální výuku, která je u nás kritizována jako prehistorická, avšak v Řecku ji umí zrealizovat tak, že jsou děti učením doslova pohlcené. Rovněž jejich znalosti jsou na mnohem vyšší úrovni (především v angličtině).
Pokud si myslíte, že po práci ve škole s sebou švihnu k moři a užívám si sluníčka, jste na těžkém omylu. Učitelé berou svou profesi jako povolání, a tak ve svém volném čase provází po Aténách, seznamují s řeckou historií, prostě jsme spolu až do večera. Díky nim nasávám řeckou kulturu plnými doušky. Jejich pohostinnost nezná mezí.
Proč by měli cestovat učitelé?
Právě pro učitele by mělo být cestování jednou ze základních forem profesního rozvoje, ale také seberozvoje. Prostřednictvím cestování poznáme spoustu souvislostí, které z knih, učebnic ale ani internetu nevyčteme. Klíčem je osobní setkání a poznávání lidí. Skrze společné zážitky a utváření přátelství lze vidět, že i přes mediální masáž je svět stále v pořádku. A rozhodně by měli navštívit země jako je Řecko.
Zajímají vás další způsoby jak na sobě zapracovat? Zvu vás na svůj kurz Self – management a osobní rozvoj, anebo instagram, kde pravidelně zveřejňuji další tipy.